Nemoci dětí ? dětská seborea

Nemoci dětí ? dětská seborea

Dětská seborea (seboroická dermatitida) je kožní problém u malých dětí, který se poprvé projevuje v prvních týdnech života dítěte.

Postižena je hlavička, ale může se objevit i v obočí na středu obličeje, tváři před ušními boltci, někdy jsou postižená i ramínka, paže, hýždě, třísla, podpažní jamky, krční rýha.

Při lehkém postižení jen vlasové části se stav kůže obvykle normalizuje ve třetím až čtvrtém měsíci, v té době se sama od sebe upraví činnost mazových žlázek, které tuto poruchu způsobují. Je to vlastně nadměrná produkce těchto žlázek na hlavičce, která způsobuje tvorbu žlutých až žlutohnědých šupinek, které mohou někdy tvořit i silnou vrstvu. I když vypadají nehezky, nejsou nebezpečné. Je to běžný a nezávažný problém kojenců.

Příznaky

Mastně se lesknoucí a pevně držící žlutavé šupinky na hlavičce. Zpravidla nesvědí.

Ošetření

Děťátku myjeme hlavičku vhodným dětským šampónem. Pokud je vrstva šupinek příliš silná a pevně drží, natřeme dítěti hlavičku dětským nebo olivovým olejem. Můžeme nechat působit přes noc. Pak zkusíme šupinky opatrně vyčesat hřebenem. Pokud šupinky dále drží, můžeme si pořídit speciální olejíček obsahující kyselinu salycilovou.

Kdy se poradit s lékařem

S lékařem je vhodné se poradit, při postižení kůže mimo vlasovou část hlavy, dostane-li se do kůže infekce, je-li zanícená nebo se stav během několika týdnů nelepší.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: